segerpose.jpgBroskolan vann årets tävling i norrländska friidrottsmästerskapen som anordnades i Umeå.


ester.jpgÅter igen kunde Broskolan vinna tävlingen vilket också innebar att eleverna fick behålla segerpokalen eftersom de nu vann för tredje gången. Eleverna gjorde fantastiska instatser och kämpade med god vilja och inställning.

Tävlingarna avgordes i Noliahallen i Umeå och gäller elever i årskurs 4-9. Eleverna tävlade i längdhopp, höjdhopp, kast m liten boll, kula och löpning 400m. simon.jpgDessutom tävlades det i sprint: 60m för åk 4-5, 80m för åk 6-7, 100m för åk 8-9.

Eleverna som tävlade mot varandra kom från Vilhelmina, Skellefteå, Umeå och Örnsköldsvik.

Tävling till trots så var det en god stämning under dagen och eleverna fick möjlighet att träffa elever från andra skolor från andra kommuner.

Sammantaget en bra men hektisk dag med goda resultat.emelie.jpg
andre.jpg